Omeka - en to pt_BR translation catalogue (49 entries)

en: Email (required)
pt_BR: Email (obrigatório)

en: Your name
pt_BR: Seu nome

en: Allowed tags:
pt_BR: Tags permitidas:

en: Please verify you're a human
pt_BR: Prove que você é humano

en: Comments
pt_BR: Comentários

en: Use Threaded Comments?
pt_BR: Usar comentários em thread?

en: If checked, replies will be displayed indented below the comment.
pt_BR: Se clicado, as respostas aparecerão com indentação abaixo do comentário

en: Text for comments label
pt_BR: Texto para identfiicar comentários

en: A label instead of 'Comments' to use. Leave empty to use 'Comments'.
pt_BR: Uma identificação além de 'Comentários' para usar. Deixe vazio para usar 'Comentários'.

en: Allow public commenting?
pt_BR: Permitir comentários públicos?

en: Allows everyone, including non-registered users to comment. Using this without Akismet is strongly discouraged.
pt_BR: Permitir que todos comentem, incluindo usuários não registrados? Usar isso sem o Akismet é fortemente desencorajado.

en: Require moderation for all public comments?
pt_BR: Requerer moderação para todos os comentários públicos?

en: If unchecked, comments will appear immediately.
pt_BR: Se não clicado, comentários aparecerão imediatamente.

en: User roles that can moderate comments
pt_BR: Tipos de usuários que podem moderar comentários

en: The user roles that are allowed to moderate comments.
pt_BR: Tipos de usuários que podem moderar comentários.

en: User roles that can comment
pt_BR: Tipos de usuários que podem comentar

en: Select the roles that can leave comments
pt_BR: Selecione os tipos de usuários que podem deixar comentários

en: User roles that require moderation before publishing.
pt_BR: Tipos de usuários que terão comentários moderados antes da publicação

en: If the role is allowed to moderate comments, that will override the setting here.
pt_BR: Se o tipo de usuário tem permissão para moderar comentários, isso irá sobrepor o que está definido aqui

en: Allow public to view comments?
pt_BR: Permitir que o qualquer um veja os comentários?

en: User roles that can view comments
pt_BR: Tipos de usuários que podem ver comentários

en: security settings
pt_BR: configurações de segurança

en: You have not entered your %s API keys under %s. We recommend adding these keys, or the commenting form will be vulnerable to spam.
pt_BR: Você não incluiu suas %s chaves de API para %s. Recomendamos adicionar essas chaves, ou o formulário de comentários estará vulnerável a spam.

en: WordPress API key for Akismet
pt_BR: API do Wordpress para Akismet

en: Your comment is awaiting moderation
pt_BR: Seu comentário está aguardando moderação

en: A comment on %s has been flagged as inappropriate
pt_BR: Um comentário em %s foi marcado como inapropriado

en: The comment %s has been flagged as inappropriate.
pt_BR: O comentário %s foi marcado como inapropriado.

en: here
pt_BR: aqui

en: You can manage the comment %s
pt_BR: Você pode gerenciar o comentário %s

en: Anonymous
pt_BR: Anônimo

en: on
pt_BR: sobre

en: Approved
pt_BR: Aprovado

en: Unapprove
pt_BR: Desaprovar

en: Not Approved
pt_BR: Não aprovado

en: Approve
pt_BR: Aprovar

en: Report Not Spam
pt_BR: Relatar como não sendo spam

en: Not Spam
pt_BR: Não é spam

en: Report Spam
pt_BR: Denunciar spam

en: Flagged Inappropriate
pt_BR: Marcado como inapropriado

en: Unflag
pt_BR: Desmarcar

en: Not Flagged
pt_BR: Não marcado

en: Flag Inappropriate
pt_BR: Marcar como inapropriado

en: Flag
pt_BR: Marcar

en: Select All
pt_BR: Selecionar Tudo

en: Needs Approval
pt_BR: Precisa de aprovação

en: Flagged
pt_BR: Marcado

en: Flag inappropriate
pt_BR: Marcar como inapropriado

en: Unflag inappropriate
pt_BR: Desmarcar como inapropriado

en: Reply
pt_BR: Responder
